Nowa Jakość Komunikacji w Elblągu

Program "Nowa Jakość Komunikacji" to plan, który ma rozwiązać problemy komunikacyjne Elbląga. Głównymi filarami są: rozwój ścieżek rowerowych, oparcie transportu miejskiego na komunikacji tramwajowej, tworzenie węzłów przesiadkowych i rozwój komunikacji autobusowej stanowiącej dojazd do linii tramwajowych.

Elbląg potrzebuje nowego podejścia do komunikacji. Będziemy zabiegać o zakup taboru, który będzie klimatyzowany, o remont przystanków, aby pojawiły się na nich biletomaty i tablice świetlne.

- Patrząc na plan miasta, to widzimy, że układ tramwajowy stanowi szkielet komunikacji miejskiej. Powinien on pozwalać na szybki dojazd z północy na południe, natomiast autobusy powinny dowozić mieszkańców do węzłów przesiadkowych, żeby mogli się wygodnie przesiąść w tramwaje. Trasy nie powinny się dublować. Takich węzłów byłoby na początku pięć: Ogólna, Ogrody, Plac Słowiański, Dworzec, Centrum. Byłyby to miejsca, w których mieszkaniec mógłby wygodnie dokonać przesiadki, z autobusu na autobus, z autobusu na tramwaj, czy z tramwaju na tramwaj. Ideałem jest to, by w takich miejscach powstały przystanki zintegrowane autobusowo-tramwajowe.

Osiedlowe linie autobusowe

Nowy Plan Transportowy dla Elbląga to również wprowadzenie nowych linii autobusowych dowożących mieszkańców do węzłów przesiadkowych. Dynamicznie rozwijające się Bielany i Krasny Las nie mają w chwili obecnej dobrego skomunikowania z centrum miasta. Nowe połączenia będą częstsze co stanowić będzie zachętę do korzystania z komunikacji miejskiej. Autobusy osiedlowe będą mogły rozszerzyć siatkę transportową o miejsca do których obecnie nie dociera komunikacja miejska (np. CRW Dolinka czy Bażantarnia).

Nowa linia tramwajowa T6 "Ogólna-Ogólna"

- Proponujemy również nową linię tramwajową T6, która uzupełnił transport szynowy. Po "przetrasowaniu" czwórki oraz piątki na ul. 12 Lutego część mieszkańców straciła dogodne połączenie ze Starym Miastem. Tramwaj obsługujący linię T6 poruszać się będzie ulicami: Ogólna, płk. St. Dąbka, 12 Lutego, Grota-Roweckiego, 1 Maja, Pl. Słowiański, Robotnicza, Królewiecka, płk. St. Dąbka, Ogólna.

{{facebook-like-button}}