Czego nie wiesz o „cichym zabójcy”?

Ponad 700 tysięcy Polaków zakażonych jest wirusem HCV (zwany „cichym zabójcą”), przy czym zdiagnozowanych zostało tylko ok. 20 tys. Oznacza to, że ok. 95% nosicieli nie jest świadomych, że jest chorych i może zarażać innych. Z dużym prawdopodobieństwem można założyć, że miałeś kontakt z osobą zakażoną HCV i o tym nie wiedziałeś.

 

Wirus HCV odpowiedzialny za wirusowe zapalenie wątroby typu C przenosi się głównie przez krew. Nie można zarazić się przez pocałunek czy przytulenie zakażonej osoby. Jednak należy wiedzieć, że do zakażenia może dojść w czasie zabiegu chirurgicznego czy wizyty u kosmetyczki.

 

Aby zmniejszyć ryzyko zakażenia się wirusem HCV należy przestrzegać zasad higieny, zwłaszcza w sytuacjach gdzie dochodzi do uszkodzenia skóry np. podczas robienia piercingu, manicure czy tatuowania. Zwróć na to szczególną uwagę!

 

Chroń swoich bliskich

Nie ma skutecznej szczepionki chroniącej przed zakażeniem wirusem wywołującym zapalenie wątroby typu C. Istotna jest profilaktyka a także proste i szybkie badanie krwi na obecność przeciwciał anty-HCV.

 

Czy Elbląg rozpocznie walkę z wirusem HCV?

W wielu miastach przeprowadzane są kampanie społeczne uświadamiające mieszkańców a także zachęcające do przeprowadzania badań krwi. W imieniu Komisji Spraw Społecznych i Samorządowych złożyłem wniosek do Prezydenta, aby w przyszłym roku przeprowadzić kampanię również w Elblągu. Liczę na pozytywną odpowiedź, ponieważ problem wirusa HCV jest poważny i nie można go bagatelizować. Wraz z radną Marią Kosecką rozpocząłem już działania, których efekt przedstawimy na jednym z posiedzeń Komisji Spraw Społecznych i Samorządowych.

 

Robert Turlej

 

 fot. poradnikzdrowie.pl